Hedef Kuluçka Makinesi Fiyatları VALLI-Civciv-Kafesleri-109-1-600x600 Kuluçka ya Başlıyoruz

Kuluçka ya Başlıyoruz Yorum Yap

Kuluçka ya Başlıyoruz

Kuluçka işinde ilk aşama döllü yumurtayı temin etmektir. Yumurta ister tavuk altında ister kuluçka makinesinde bulunsun işin tüm püf noktası yumurtadır.

Tercih edilecek yumurtalar; 50-70 g ağırlığında, döllü, tek sarılı, şekli fazla sivri ve yuvarlak olmayan, kabuğu pütürlü ve tebeşirimsi olmayan yumurtalar olmalıdır.

Yumurtaların temin edileceği tavuklar ise yumurtlama döneminden önce aşı ve ilaç uygulama programı tamamlanmış, yeterince yem ve su verilerek, vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmış, yaşı 28 hafta olmalıdır. En iyi kuluçka sonuçlarının 8-13 ay arası olan damızlık tavuklardan elde edileceği de unutulmamalıdır.

Kaliteli döllü yumurtanın nitelikli tavuklardan elde edilmesi de süreçte yeterli olmamaktadır. Yumurta saklama koşullarını bilinmezse verimli bir çıkım alamazsınız. Yumurtanın da uygun koşullarda saklanması için bazı özelliklerin yerine getirilmesi gerekir.

Yumurta içindeki civciv, 25 derece sıcaklıkta gelişmeye başlar. Bu nedenle gelişimi durdurabilmek adına yumurtaların saklandığı ortamın 24 derece olması lazım. Eğer yumurta, saklandığı ortamda ani ısı değişikliklerine maruz kalırsa, civcivler arasında gelişim farklılıkları meydana gelir. Civcivler aynı anda çıkmaz.

Kuluçka makinesinden yüksek verim elde edebilmek için makinenin ısı, nem, çevirme, havalandırma koşullarının uygun hale getirilmesi gerekir.

Makine içindeki ısı; alt, üst, ön ve arka bölümlere eşit olarak dağılmalıdır. Eğer değerlerde sapma olursa civciv çıkımı gecikir veya erken olur. Isınız çok yüksek olursa bu seferde civcivlerin ayakları çarpık ve parmaklarda içe doğru kıvrılma meydana gelir.

Tıpkı ısıda olduğu gibi nemde de ideal değerler vardır. Değerler dışında makinede nemde kaybı olması; gelişimin ilk haftasında ölümlere sebebiyet verir, kabuğun civcive yapışması görülür. Nemin aşırı yüksek olduğu durumlar da civcivler aşırı nemden boğulur veya karınlarının alt kısmı tam olarak kapanmaz.

Civcivin yumurta kabuğuna yapışıp ölmesini engellemek için 18 gün boyunca günde 8-10 defa, 45 derecelik açı ile çevrilmesi gerekir. Civcivler yumurta içinde gelişirken ortamdan oksijen alıp, karbondioksit vermektedirler. Bu nedenle makinenin havalandırması iyi olmalıdır. Özetle süreç 21 günde tamamlanır.

Not: Kuluçka makineleri asla gurk tavuğunun sağladığı şartları bire bir sağlayamaz. Sadece taklit edebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir