Hedef Kuluçka Makinesi Fiyatları 400-yumurtalık-kuluçka-makinesi-2 Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler

Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler Yorum Yap

Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler

Kuluçka Makinesi Hakkında ; Kuluçkalık yumurtalardan gerekli ısı, nem, havalandırma ve çevirme düzeni sağlanarak belirli sürede civciv çıkaran makinelere kuluçka makinesi denir

Hedef Kuluçka Makinesi Fiyatları AW348109_05-225x300 Kuluçka Makinesi Hakkında Genel Bilgiler

Kuluçka makineleri ile yapılan işleme kuluçkacılık, yumurtadan civciv çıkaran yerlere de kuluçkahane adı verilir. Kuluçka makinesine konulan yumurtalardan döllü olanların oranına döllük oranı veya tohumluk oranı denir. 18. günde yapılan döllülük muayenesi sonucu döllü olduğu belirlenen yumurtalardan elde edilen civcivlerin oranına çıkış gücü denir.

 Kuluçka Makinesi Hakkında Günümüzde elektrikle çalışan dijital paneller sayesinde sıcaklık, nem, havalandırma ve yumurta çevirme işlemini yapan tam otomatik kuluçka makineleri kullanılmakta ve gereken kullanım kurallarına uyulunca yüksek randımanda verim elde edilebilmektedir. Kuluçka makinelerine konan her yumurtadan civciv çıkmaz. Bu olayın çeşitli sebepleri vardır. Kuluçka makinesine konulan her 100 yumurtadan çıkan civciv adedine kuluçka randımanı denir.

Diger fonksiyonlar

Kuluçka makinelerindeki ısı nem ve çevirme fonksiyonlarının yanlış ayarlanmış olması, kuluçka odasındaki aşırı sıcaklık değişimleri, kuluçka odasının havasız oluşu, kuluçka odasının çok soğuk ya da çok sıcak olması, kuluçkalık yumurtaların uygun olamayan şartlarda uzun süre bekletilmesi, sık veya uzun süreli yaşanan elektrik kesintileri, kuluçka öncesi ve kuluçka esnasında hijyen şartlarına uyulmaması, kuluçkaya konulacak yumurtaların çok genç ya da çok ihtiyar damızlıklardan alınmış olması, damızlıklarda yetersiz ve dengesiz beslenme, damızlıklarda yetiştirme hataları, damızlıklardaki hastalıklar ve genetik bozukluklar, erkek/dişi damızlık oranının yanlış oluşu kuluçka randımanını etkileyen faktörler arasında yerini alır.

Kuluçka makinesi alırken

Peki yamamız gereken nedir  bunla ilgili kuluçka makinesini alırken mutlaka yalıtım olayını göz önünde bulunduracağız.

Isı ve nem prodlarının markave modelleride bu konuda büyük önem taşımaktadır sapma olayını kesinlikle ortadan kaldırmalıyız.

Kontrol Paneli cıkış giriş devrelerinin ölcümlerini iyi bilmek  doğruluk payını iyi kontrol etmek gereklidir. Bir çok yazılım vardır bu konuda fakat bilinmelidirki her ülke yazılımcıları  kendi üke iklim sartlarını göz önünde bulundurarak yazılımları yapar buna göre nem ve ısı değeri verir.

Bunlara bağlı olarak  alaçagınız kuluçka makinesini iyice analiz ettikten sonra kuluçka cıkımı adlı yazımızıda okuyarak cıkım hakkındada bilgi sahibi olabilir ve iyi bir kuluçka cıkımı saglayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir