Kaz Yetiştiriciliği Yorum Yap

Hedef Kuluçka Makinesi Fiyatları 36-kuluçka-makinesi-2-300x225 Kaz Yetiştiriciliği
36-kuluçka-makinesi

Dünyada İngiltere, Kanada, ABD, Çin, Polonya, Çekoslovakya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya’da üretilen kaz; etinin yanı sıra büyük ölçekli işletmelerde karaciğeri ve tüyleri için de üretilmektedir. Ülkemizde ise Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ve Ardahan yoğunlukta olmakla beraber, Orta Anadolu ve İç Ege Bölgesi’nde bazı köylerde Trakya’da Ergene ve Meriç Nehirleri kenarlarında küçük ölçekli kaz üretimi yapılmaktadır. Aslında hem su kaynakları hem de iklimi açısından Trakya Bölgesi sürü halinde kaz üretimine çok müsaittir.

Özellikleri Nelerdir?

Yetiştirilmesi kolay olan kaz hastalıklara karşı gayet dayanıklıdır. Merada otlayarak beslenebilmesi kazı aynı zaman da ekonomik bir hayvan haline getirir. Eti tüm dünyada sevilerek tüketilir. Özellikle kaz ciğeri çok değerlidir. Tüylerini yastık ve yorgan yapımında kullanılır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilen gelişmiş kaz ırkları bulunmaktadır. Almanya’da Embden Kazı, Fransa’da Tuluz Kazı, Çin’de Çin Kazı ve İtalya’da Roman Kazı yetiştirilir. Gelişmiş olan bu ırkların canlı ağırlığı ve yumurta verimi fazladır. Yerli ırk olarak ülkemizde yetiştirilen erkekleri 4-5 kg, dişileri ortalama 3-4 kg gelir. Bir dönemde 10-15 yumurta yumurtlarlar.

Peki, Kaz Üretimi Nasıl Yapılmalı?

Düzgün, temiz ve biçimli kaz yumurtaları mikroptan arındırıldıktan sonra kuluçka makinesinin gelişme bölümüne yerleştirilir. Yumurtanın döllenip döllenmediğini anlamak için 7. günden itibaren haftada bir kez ışıklı muayene yapmak sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca embriyosu ölmüş yumurtaları da ayırarak zaman kazanabilirsiniz. 27. gün yumurtaları çıkış bölümüne geçirilir. 30. günde civcivler çıkmaya başlar.

Tabii kuluçka ile üretim de ise 10-12 yumurta üzerine yatan anaç kaz bu yumurtaların 8-9’undan civciv çıkarır.

Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Civcivleri rutubetsiz, temiz bir ortamda geceleri hafif ışıklandırma yaparak tutmalısınız. Başlangıçta %20-22 proteinli civciv veya hindi palazı yemi verilmelidir. Palazlar yağmurdan korunmalı iyi hava koşullarında bir haftalık olunca uygun mera varsa meraya salınmalıdır. Palaz kazlar 1 aylık oluncaya kadar 40-50 kadarı bir araya konulabilir.

Kazların Barınakları Nasıl Olmalı?

Soğuğa karşı dayanıklı oldukları için özel barınaklara gerek duyulmaz. Ahır veya kümeste ayrılacak bir bölümde veya kullanılmayan temiz bir alanda yetiştirilebilirler. Onlar için önemli olan kuru bir altlık ve iyi bir havalandırmadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir